Relacja TVP Rzeszów z I Kresowego Konwentu Historycznego

Na antenie Telewizji Polskiej Oddział Rzeszów ukazała się relacja z I Kresowego Konwentu Historycznego.

Zapraszamy do zapoznania.

 

Pod patronatem wojewody podkarpackiego i marszałka województwa we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Rzeszowie zorganizowano I Kresowy Konwent Historyczny Polskie Kresy. W ten sposób historię i kulturę Kresów cyklicznie chce przybliżać działająca w Rzeszowie Fundacja Na Rzecz Historii i Tradycji Polska Historyczna.

https://rzeszow.tvp.pl/43094065/i-kresowy-konwent-historyczny-polskie-kresy

Organizatorzy namiastkę dawnych Kresów zdecydowali stworzyć w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Spotkanie rozpoczął polonez i koncert przyśpiewek kresowych. Choć Zespół pochodzi z Boguchwały Kresy każdemu z uczestników są bliskie z różnych powodów W holu Urzędu Wojewódzkiego prezentowanych jest kilka wystaw przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne, można zobaczyć dawna broń, elementy wyposażenia domów i stroje. Efekty swojej pracy kultywującej dawną kulturę prezentuje też Fundacja Polonez.

Związek Strzelecki Strzelec przypominał o Kresowej historii. Organizatorzy chcą by impreza miała charakter cykliczny. W programie jeszcze Koncert sarmacki Dumy Kresowe, a w niedzielę piknik rodzinny na placu przed Urzędem Wojewódzkim.

źródło: https://rzeszow.tvp.pl