Podsumowanie I Kresowego Konwentu Historycznego

W dniach 15 – 16 czerwca 2019r. Fundacja Na Rzecz Historii i Tradycji we współpracy z Wojewodą Podkarpackim zorganizowała imprezę historyczną pod nazwą I Kresowy Konwent Historyczny „Polskie Kresy”.

Impreza mająca na celu promocję polskiej kultury i historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii tzw. „kresów wschodnich” odbyła się w budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i na placu przed budynkiem.

Honorowy patronat nad imprezą objęła Pani Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki oraz Pan Własysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego.

a partonat medialny objęły TVP Rzeszów oraz Radio Via.

W imprezie wzięło udziały udział następujące podmioty:
Fundacja Promocji Kultury POLONEZ
Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów
Fundacja Orla Straż
Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów
Drużyna Grodu Horodna z Rzeszowa
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie
Wojewódzka Komenda Uzupełnień
Okręgowa Służba Więzienna w Rzeszowie
Państwowa Straż Pożarna w Rzeszowie
Wojewódzka Komenda Policji w Rzeszowie
Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

W ramach imprezy zostały zaprezentowane wystawy historyczne i ludowe, diorama historyczna, odbyły się również pokazy grupy rekonstrukcyjnej oraz konferencja nt kresów wschodnich a swoje stoiska informacyjne i pokazowe rozłożyły ww instytucje.

W ramach konwentu odbył się również koncert pieśni kresowych w wykonaniu Prof. Jacka Kowalskiego z zespołem.

Imprezę odwiedziło ponad 100 zwiedzających.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z imprezy przygotowaną przez TVP Rzeszów.