Kresowy Konwent Historyczny „POLSKIE KRESY”

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konwentu.

I Kresowy Konwent Historyczny „Polskie Kresy”

I Kresowy Konwent Historyczny „Polskie Kresy odbędzie się w dniach 15 – 16 czerwca 2019 w Budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Grunwaldzkiej 15 w Rzeszowie oraz na placu przed budynkiem.

Impreza ma na celu promocję polskiej kultury, historii i tradycji ze uwzględnieniem historii polskiej związanej z wschodnimi kresami Rzeczpospolitej.

W dniu 15.06.2019 (sobota) odbędą się wystawy, pokazy, prelekcje historyczne, a wieczorem na sali kolumnowej urzędu koncert pieśni kresowych w wykonaniu Pana Jacka Kowalskiego.

W dniu 16.06.2019 (niedziela) oprócz wystaw historycznych na placu przed budynkiem odbędzie się piknik rodzinny na który serdecznie zapraszamy !

Ciągle tworzymy program imprezy. Coraz więcej osób jest zainteresowana uczestnictwem w imprezie jako wystawcy czy prelegenci. W miarę potwierdzania kolejnych atrakcji odpowiednie punkty będziemy dodawać do programu.

WSTĘP NA KONWENT I WSZYSTKIE ATRAKCJE
JEST WOLNY !!!

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym programem imprezy.

15.06.2019
Budynek Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie

12.00  – otwarcie konwentu dla zwiedzających – hall budynku

12.00 – 18.00  – ekspozycje stałe  – hall budynku

Fundacja Na Rzecz Historii i Tradycji Polska Historyczna – wystawa stroje i wyposażenie historyczne.

Fundacja Promocji Kultury POLONEZ – stroje ludowe z różnych regionów Polski www.strojeludowepolonez.pl

Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów – diorama historyczna

Fundacja Orla Straż – fundacja zajmuje się pomocą
dla chrześcijan poszkodowanych w wyniku działań wojennych na bliskim wschodzie.
www.orlastraz.org

Gry historyczne wydawnictwa IPN
sala klubowa UW – Instytut Pamięci Narodowej
Oddział Rzeszów

16.00 – Otwarcie Konwentu

16.30 – Polonez w wykonaniu zespołu Kompanija Boguchwała
oraz  pieśni ludowe

17.00 – Konferencja historyczna „Polskie Kresy” – Sala Kolumnowa- Wykład:
Kpt. Franciszek Wątroba (1893-1920). Bohater bitwy pod Dytiatynem A.D. 1920 – Artur Szary, historyk i regionalista ze Świlczy. Starszy chorąży Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Dowódca samodzielnego Plutonu „Strzelców” i „Orląt” działającego w Bratkowicach i w Świlczy. Nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 w Bratkowicach. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Świlczy. Autor dwóch zwartych publikacji poświęconych historii rodzinnej wsi pt.: Dzieje wsi Świlcza w czasach nowożytnych (Świlcza 2002) i Świlcza. Czasy, ludzie, historia (Świlcza 2019) oraz wielu artykułów o tematyce regionalnej. Animator działań zachowania dziedzictwa kulturowego podrzeszowskiej wsi, w tym ratowania zabytków i miejsc pamięci. Inicjator upamiętnienia bohaterów niepodległości w Świlczy poprzez ufundowanie obelisku poświęconego bł. ks. Janowi Wojciechowi Balickiemu (2006), tablicy pamięci płk. Leopolda Lisa-Kuli na budynku urzędu Gminy Świlczy (2012) – w miejscu gdzie stał rodzinny dom matki bohatera oraz epitafium na frontonie kościoła w Świlczy (2015) dedykowanego kpt. Franciszkowi Wątrobie, bohaterowi bitwy pod Dytiatynem z 1920 r. Działalność społeczna i kulturalna oraz patriotyczna postawa A. Szarego zostały uhonorowane: Srebrnym Krzyżem Zasługi (2018), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2017), Nagrodą Prezesa IPN „Świadek Historii” (2016).

18.00 – Koncert Jacka Kowalskiego  – DUMY STAROPOLSKIE
– autorskie rekonstrukcje dum staropolskich XVI-XVII wieku, poświęconych walkom na Kresach Rzeczypospolitej;
– pieśni autorskie Jacka Kowalskiego o tematyce kresowej w opracowaniu na instrumenty dawne;
– popularnonaukowy wykład dotyczący wykonania dum – ich tekstów, dawnych instrumentów i technik wykonawczych
– – – – – – – – – – – – – – –
Wykonawcy:
Jacek Kowalski: historyk sztuki, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor licznych ubikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących kultury i sztuki epok dawnych
Henryk Kasperczak: lutnista, muzykolog, doktor i wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, specjalista w zakresie historycznych technik wykonawczych

Liczba miejsc na koncert jest ograniczona.

16.06.2019
Budynek Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie
oraz plac przed budynkiem

12.00 – 19.00 PIKNIK RODZINNY – plac przez budynkiem Urzędu Wojewódzkiego

W ramach pikniku:

– pokazy grupy rekonstrukcyjnej

Drużyna Grodu Horodna z Rzeszowa
– drużyna zajmuje się odtwórstwem kultury materialnej i obyczajów
wczesnośredniowiecznych
Słowian i Skandynawów
z okresu X-XI w.

2. Stoiska rozłożą :

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Prezentacja pojazdu specjalnego straży granicznej , pojazdu typu schengenbus oraz zespołu funkcjonariuszy z psem tropiącym.

3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Prezentacja quada i motocykla bojowego oraz sprzętu wojskowego.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie
Wojewódzka Komenda Uzupełnień

Okręgowa Służba Więzienna w Rzeszowie
Namiot Informacyjny. Pokaz broni i środków będących na wyposażeniu funkcjonariuszy.

Państwowa Straż Pożarna w Rzeszowie

Pokaz samochodów strażackich i sprzętu gaśniczego i ratowniczego.

Wojewódzka Komenda Policji w Rzeszowie

Prezentacja samochodu pirotechnicznego, robota do zadań specjalnych. Prezentacja broni i wyposażenia oddziałów prewencji.

Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

E-laboratorium – mobilne laboratorium oraz kącik edukacyjny dla najmłodszych.

Organizatorzy:

Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fundacja Na Rzecz Historii i Tradycji
„Polska Historyczna”

Patronaty honorowe:

Ewa Leniart
Wojewoda Podkarpacki

Władysław Ortyl
Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Partnerzy:

Współpraca:

Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów